Emaweb (nejen) pro školy 2009

7. Leden 2009 - 20:40 — Eva Rázgová

Emaweb nabízí podporu tvorby internetových stránek škol a spolupracujících organizací (školská zařízení, knihovny, neziskové organizace). Vítány jsou i dětské/studentské projekty garantované školou nebo partnerskou organizací. Sponzorsky budou realizovány tři vybrané projekty. Cílem je podpořit a propagovat zajímavé aktivity a zpracovat případové studie na využití redakčního systému Drupal ve spolupráci se školami.

Uzávěrka:

2. březen 2009 (datum odeslání přihlášky)

Kdo se může přihlásit:

Školy všech typů (i mateřské), školská zařízení a další organizace, které se školami spolupracují (knihovny, neziskové organizace).

Typy podpořených projektů:

Podpořeny mohou být projekty, jejichž součástí je vytvoření internetových stránek.

Může se jednat například o vzdělávací či komunitní projekt, ale i o standardní "školní" internetové stránky se zajímavými prvky (například zapojení studentů či rodičů do školních aktivit, do diskuse o dění ve škole apod.). Vítány jsou i dětské/studentské projekty garantované školou nebo spolupracující organizací (elektronické magazíny apod.).

Forma podpory:

Sponzorské vytvoření interaktivního webu pomocí redakčního systému Drupal. Jedná se o open source (volně stažitelný) redakční systém, jeden z nejlepších svého druhu na světě (1. místo v soutěži Open Source CMS Award v roce 2008 i 2007).

Výsledný web si může uživatel spravovat a aktualizovat sám; bez znalosti programování. Díky uživatelské "přívětivosti" je systém vhodný i pro žákovské/studentské projekty. Web může být zhotoven "na klíč", ale i ve spolupráci se studenty, se stávajícím webmasterem apod. (formou poskytnutí konzultací).

Součástí projektu je technická podpora po dobu 2 let a možnost zaškolení vašeho webmastera, administrátora webu nebo IT specialisty zdarma (týká se pouze aktualizace poskytnutého software; pro samotnou správu a obsahovou aktualizaci webu nejsou nutné odborné znalosti; podrobné instrukce k obsluze webu však budou k dispozici).

Kritéria výběru projektů:

 • Originalita
 • Přínos pro komunitu (škola, obec)
 • Využitelnost do budoucna, případná návaznost dalších projektů

Technické podmínky realizace:

 • Doména 2. nebo 3. řádu, na kterou má být web umístěn.
 • Webhosting vyhovující požadavkům CMS Drupal.

(Obojí není podmínkou akceptování přihlášky, ale samotné realizace; lze zařídit i v průběhu projektu; případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail výše).

Jak se přihlásit:

Na kontaktní adresu (postačí pouze v elektronické podobě) zašlete:

Základní údaje o realizátorovi projektu (žadatelská organizace, odpovědná osoba; v případě studentského projektu garant projektu za organizaci);
Motivační dopis nebo stručný popis projektu (můžete využít i již zpracované projekty pro jiné účely; forma není rozhodující).
Vaše kontaktní údaje.

Součástí přihlášky nemusí být podrobný obsahový ani grafický návrh webu (ale může); není to kritériem pro výběr.

Harmonogram (2009):

 • Uzávěrka: 2. březen (datum odeslání)
 • Potvrzení o přijetí přihlášky: do 9. března (evidujte ve vlastním zájmu)
 • Případná žádost o doplnění projektu: do 16. března
 • Termín pro případné doplnění informací: do 23. března
 • Vyrozumění o výsledcích: 8. dubna
 • Dodání podkladů pro tvorbu webu: do 15. května (pouze v odůvodněných případech později - např. výstupy vázané na ukončení souvisejícího projektu).
 • Uzavření smlouvy: do 15. května
 • Realizace projektu, prezentace výstupů: dle dohody, optimálně do 30. října

Návazné aktivity:

Po ukončení projektu bude výstup zpracován jako případová studie využití redakčního systému Drupal (zpracuje poskytovatel podpory; předpokladem je však poskytnutí zpětné vazby ze strany příjemce - např. formou vyplnění stručného dotazníku).

Kontakt:

Eva Rázgová
Polní 23, 252 64 Velké Přílepy
tel./fax 220 930 410, mob. 607 623 742
ema@emaweb.cz
www.emaweb.cz
IČ: 87255103

Na sponzorskou podporu není právní nárok.


Drupal je volně stažitelný (open source) redakční systém; jeden z nejlepších svého druhu na světě. Stavebnicová logika volně stažitelných modulů umožňuje poskládat jednotlivé funkce každému uživateli na míru. Web (ani jeho administrátor) tak není zatížen nepřehledným balastem funkcí, které nepotřebuje. Autorem Drupalu je belgický programátor Dries Buytaert. Vývoji Drupalu se intenzivně věnují stovky vývojářů po celém světě; na bezpečnost systému dohlíží mezinárodní bezpečnostní tým.

Redakční systém (též CMS - content management system) umožňuje spravovat a upravovat obsah webových stránek bez znalosti programování. Vkládání obsahu na web se děje online prostřednictvím administračního rozhraní - webového formuláře (podobně, jako když například zadáváte údaje při nákupu v e-shopu). Stejným způsobem se ovládá nastavení funkcí, rozložení jednotlivých prvků na stránce apod.

Kdo je EMAWEB

Eva Rázgová
Polní 23
Velké Přílepy
252 64

tel./fax 220 930 410
mob. 607 623 742

ema@emaweb.cz
www.emaweb.cz

IČ: 87255103

Partneři

Lukáš Illek
marketing, produkce